středa 28. února 2018

Technika výprasku: Rákoska

Z článku paní Vychovatelky Manuál pro výprask rákoskou jsem si uvědomil, že výprask rákoskou má mnoho společného s hraním golfu.
Podívejme se nyní, v čem je rákoskový švih podobný golfovému švihu.
Když se podíváme na obr. č. 5 v článku, tedy Postoj pro udělení výprasku, vidíme, že s rákoskovým a golfovým švihem je to úplně stejné. Rákoska by měla dopadat rovnoměrně na obě půlky, tedy kolmo ke směru švihu, stejně jako hlava goflové hole musí trefit míček kolmo ke směru odpalu, tedy tak, jak je na obr. č. 5 vlevo. Pokud by hlava golfové hole trefila míček tak, jako rákoska zadek na obr. č. 5 vpravo, bude míček rotovat směrem doprava a v golfu se takové ráně říká slice (šlajs).
Vyměřování cílové oblasti rákoskového švihu, tedy to, že rákoska ve skutečnosti dopadne při plném švihu o 10 cm jinam, než jste si vyměřili, má při golfovém švihu také svoji analogii. Při goflovém švihu totiž nemíříme na míček, ale zhruba dva palce před míček. Tam je místo, kde golfová hůl zpravidla zasahuje zem a vysekne tzv. řízek, odborně divot.
A ještě třetí analogie. Cílem golfového úderu samozřejmě není míček nebo to místo dva palce před míčkem, to je jen místo, kdy má golfová hůl maximální rychlost, aby golfista dosáhl maximální délky rány. Stejně jako při švihu rákoskou není v případě, že chceme dosáhnout maximálního efektu, zadek cílem, kde by měla rákoska končit, ale místem,  kde by měla mít rákoska maximální rychlost.
Těch analogií je ještě mnohem víc, ale k těm zase někdy příště.

1 komentář:

  1. Společné rysy v golfu a spankingu nedocením, když golf nehraju. Ale vyplácení rákoskou mi připomíná štípání dříví. Nástroj se se drží odlišně, ale zůstává kouknutí se na místo, které chci zasáhnout a prudký švih.

    OdpovědětVymazat