čtvrtek 9. srpna 2018

Psychologie spankingu 2.0: Geny nebo výchova?

Slíbil jsem, že zajímavé komentáře k Psychologii spankingu 2.0 budu přidávat mezi příspěvky.

Tak tady je komentář Ham-Handed z https://www.okoun.cz/boards/vyprask_neni_jenom_spanking:

Díky, žes nás, Okouňáky, zmínil! Ovšem k zamyšlení sis teda nevybral pravou chvíli; do klubu občas sice něco hodím, ale jen proto, že chcípám vedrem a nic jiného ani dělat nemůžu - přemýšlet rozhodně ne, zvlášť nad tak těžkými otázkami!

Je to ještě komplikováno tím, že se přikláním k většině současných filosofů, kteří se domnívají, že člověk nemá svobodnou vůli. Jasně máme pocit svobodné vůle, v běžné řeči hovoříme jakobysme ji měli, ale když to člověk promyslí do důsledků je to vlastně vyloučeno! To bychom museli být bohové... Rozhodně se to alespoň týká teplot nad 28 °C, na tom trvám!

No, takže kdo by měl (a mohl) vlastně něco ovlivňovat?

Jinak zděděné vs získané je taky otázka: Opice se bojí hadů, ovšem v ZOO ne, pokud neuvidí jiné opice (stačí na videu!), jak se hadů děsí - takže se to naučila, že? No, ne tak docela: když jim zjinscenovali scénku, jak se jiné opice bojí melounů, tak se tohle od nich nenaučily... Čili?

Čili je to otázka spíš jak moc je to komplikované, než jestli převažují geny nebo výchova. Hlavně to brzy přestane být úplně jedno, jelikož už umíme i geny dospělého editovat, takže až se tohle rozmůže, nezůstane z našeho světa, psychologie a morálky kámen na kameni...

Přesto mám na chladnější měsíce nějaký konstruktivnější a méně skeptický příspěvek k "psychologii sp" - už delší dobu o něm přemýšlím, mám i podklady, ale moc se do toho nehrnu, jelikož je do toho zapleten sex, evoluce, letentní erotismus mezi rodiči a děti a jiné stále tabu úvahy (nerad bych byl osočen z ... freudismu!). No ale třeba se někdy k tomu dokopu!

Zatím všem věrným čtenářům hezké = chladnější léto přeju (masochisti ať si mají jaké chtějí!).

Ham-Handed
z https://www.okoun.cz/boards/vyprask_neni_jenom_spanking

Aryon:
Tady se od současných filosofů dost liším, protože si myslím, že mnohem víc je to na nás (a samozřejmě na našem nejbližším okolí především v dětství), než si většina z nás uvědomuje.
Teď vůbec nemyslím jen spanking, ale celkově naše životy. To je můj názor po pochopení  Theory of constructed emotion.

Žádné komentáře:

Okomentovat