čtvrtek 5. dubna 2018

ODBORNÁ LITERATURA: Výprasky & spol. ve starých zvycích našich předků

Ham-Handed: Je už sice po Velikonocích, ale dříve jsem to nestihl. Připravil jsem pro zájemce 40 stran tématických výpisků zaměřených na předmět našeho studia (a na blízce příbuzné saďourny) z tlusté etnografické knihy „Obyčeje a slavnosti v české lidové kultuře“ od Evy Večerkové (kterou tímto doporučuji celou!).

Více v mé předmluvě k tomu pelmelu; dodám jen, že - ne mou zásluhou! - je ta procházka českým rokem velice zábavná a i pro mne byla v mnohém objevná, jelikož se někdo něčím řeže, píchá, straší, pere... téměř furt, nejen na šmigrust a mikuláše!

Odkaz ke stažení zde: https://uloz.to/!8Qw0V7HqGlaw/vyprasky-spol-ve-starych-zvycich-nasich-predku_(pdf+odt+doc).zip - máte na výběr ze tří formátů.

Ilustrační obrázky jsem tentokrát nehledal, ani nepraktovské, chtěl jsem zachovat ten věcný styl publikace. Ale neodolám, abych nedal něco alespoň sem: zvláště s tím souvisí ten první, a to i kvůli mému alternativnímu textu (originál text Švandrlíkův je dole); ač jsem ten fórek vymyslel již před lety, přesně vystihuje mé nynější překvapení z knihy: výprasky jsou tam skutečně i na Vánoce, na Tři krále, do závdavku před Velikonocema... A to jsem tehdá považoval za dost velký úlet, ale kdepak - přesně tak to chodilo, však uvidíte! (A zde další dva Neprakty pro radost...)

(Obrázky asi známé, ale nikoliv snad příliš provařené)

Na místě je i OMLUVA: jelikož je v citacích použito nářečí, krajové názvy a slang a spousta různě střídané kurzívy, kterou nevzalo OCR, staly se pro mne korektury noční můrou, a jistě tam ještě spousta „překlepů“ zůstala, bohužel, líp to už nevychytám, po třech dnech už na to nevidím! :-)

Budu tedy - snad ještě více než jindy - rád za zpětnou vazbu v komentářích!

A pro ty, kterým by se tohle zdálo moc faktograficky suché a bez explicitních ilustrací holých zadků, nabízím náhradou, coby snad šťavnatější sousto, z velikonoc let minulých let třeba tento svůj obrázkový pelmel:
https://aryonstory.blogspot.nl/2015/04/ham-handeduv-velikonocni-obrazkovy.html

… a nebo tuhle nepokrytě „slintací“ spank-povídku, které si dodnes docela cením (byť obrázky již z půlky zmizely, ale to je život!), zdá se mi snad ještě aktuálnější!
https://aryonstory.blogspot.nl/2014/04/ceske-velikonocni-barbarstvi.html

Tak pěkné čtení na Jaro přeje všem
 Ham-H.                          

1 komentář:

 1. Anonymní11:56

  DOBRÝ DEN!
  Opravdu MOC Děkuji za poskytnuté informace!
  Opravdu lituji, že s nimi nemohu pracovat tak rychle, jak bych si sám přál.
  Každopádně, - ještě jednou a ještě mnohokrát DÍK - jistě se vyjádřím!
  "Č."

  OdpovědětVymazat